Denník SME: Slovenská triatlonistka by rada skúsila...

Denník SME: Slovenská triatlonistka by rada skúsila Masaker. Ale prioritou je Tokio

 

BRATISLAVA. Rok 2020 je zvláštny. Akokoľvek dobre máte pripravené plány, menia sa vám prakticky každý deň. Platí to pre obyčajných ľudí i pre profesionálnych športovcov.

Olympijské hry mali byť v plnom prúde a väčšina slovenských športovcov už mala mať svoje vystúpenia za sebou. Na premiérový olympijský štart čaká aj triatlonistka Romana Gajdošová.

To, že hry v Tokiu v tomto roku nebudú, je známe už niekoľko mesiacov. Triatlonisti si tak naplánovali skromnejšiu sezónu.

Lenže teraz im v priebehu pár dní zrušili pre Covid-19 majstrovstvá Slovenska v šprinttriatlone aj majstrovstvá Európy, ktoré sa mali konať v Estónsku.

Slovenská triatlonistka Romana Gajdošová priznala, že keď ju tieto informácie zastihli, menila plány asi trikrát.

 

Svetové poháre bez bodovania

„Je to sezóna hore-dole. Snažím sa byť čo najviac flexibilná a nestresovať sa týmito zmenami. Zatiaľ je príprava možno aj lepšia, pretože bez súťaží opadol tlak a všetko sa mi darí lepšie,“ vraví Gajdošová.

„Vidím aj pozitíva.

Po siedmich rokoch som si užívala to, čo som v posledných rokoch nemohla. Byť doma a ísť len tak niekam k vode, to som už dlho nezažila. Alebo som si kúpila kolieskové korčule a chodila sa po dlhom čase korčuľovať,“ opisuje.

Športový svet sa veľmi pozvoľna vracia k súťažiam. Futbalisti či hokejisti už hrajú zápasy alebo sa pripravujú na novú sezónu. V niektorých olympijských športoch sú však súťaže stále veľmi obmedzené.

Patrí k nim aj triatlon. V Česku i na Slovensku sa koná zopár súťaží, no olympijská kvalifikácia má stopku.

Hoci sa nájdu aj podujatia Svetového pohára (Karlove Vary) či dokonca seriálu majstrovstiev sveta (Hamburg), v konečnom dôsledku sa na nich budú môcť pretekári len porovnať medzi sebou. O postup na olympiádu sa v nich bojovať nebude.

 

Zvažuje, že skúsi Masaker

„Je dobré, že všetci máme rovnaké podmienky. Nikto teraz nemôže zbierať body. Naša jediná motivácia je aspoň zistiť, či som sa zlepšila. V tréningoch idem naplno, ale stále je to iné ako na pretekoch, kde môžem niekoho zdolať alebo sa k niekomu priblížiť,“ vysvetľuje 26-ročná Košičanka.

Hoci jej zo dňa na deň zrušili európsky aj slovenský šampionát, nezúfa.

„Berieme to, čo je. Ak mám možnosť, idem na súťaž. V tomto roku som štartovala na viacerých terénnych triatlonoch, na cestných menej. Ale najbližšie bude napríklad cyklistická časovka na Kojšovskú hoľu, možno to pôjdem skúsiť,“ vraví.

V najbližších týždňoch plánuje štartovať na slovenskom šampionáte v Žiline, českom pohári v Příbrame, Svetovom pohári v Karlových Varoch i na seriáli majstrovstiev sveta v Hamburgu.

V septembri by si rada sezónu spestrila aj behom. Najdlhšími pretekmi v kariére.

„Doteraz som bežala maximálne polmaratón. Rada by som skúsila 30 kilometrov. Dá sa bežať aj šesťdesiatka, ale neviem, či mi stojí za to zničiť sa na dva týždne. Na tréningu som si zabehla 25 kilometrov a vravím si, že to by som ešte nebola ani v polovici,“ vraví členka Športového centra polície.

„Ide o preteky, ktoré sa volajú Brniansky masaker. Chcem to skúsiť vo svižnejšom tempe a pokúsiť sa aj zvíťaziť. Okrem toho by som rada skúsila polovičného Ironmana (1,9 km plávania – 90 km cyklistiky – 21,2 km beh, pozn.red.), ale to najskôr niekedy po olympiáde,“ približuje.

 

Na Tokio stráca osem bodov

Okrem tréningov sa najlepšia slovenská triatlonistka vo voľnom čase pripravovala aj na prijímacie skúšky na vysokú školu.

 „Prijali ma na Masarykovu univerzitu v Brne, odbor športový manažment. Budem na kombinovanom štúdiu. Dúfam, že mi v škole vyjdú v ústrety, keď budem mať súťažné povinnosti. Chcela som mať ďalšiu možnosť po olympiáde. Možno sa mi vďaka štúdiu otvoria nové možnosti,“ naznačí.

Ale nateraz ostáva prioritou Tokio. Kvalifikácie a rebríčky sú zmrazené minimálne do januára 2021. Slovenka je zatiaľ na prvej nepostupovej priečke. Od olympijskej miestenky ju delí osem bodov. Mizivý rozdiel.

Gajdošová verí, že sa jej podarí dostať na postupovú priečku. Otázka skôr je, či sa tokijská olympiáda o rok uskutoční.

„Verím, že áno. Ale práve preto, že sa všetko ruší, som sa naučila byť flexibilnejšia. Ak sa niečo zmení, nájdem si inú možnosť. Neovplyvníme to, či olympiáda bude. Ak sa neuskutoční, nič to, príde nová výzva. Možno ňou bude nasledujúca olympiáda v Paríži,“ dodala.

.jj 

 


World Triathlon 6

SOŠV logo 6

NSC logo miniSCP miniDukla logo mini

MŠVVŠ SR logo 170Prostriedky zo štátneho rozpočtu

na šport v roku 2021:

Bežné  transfery: 350 409 Eur