• Home
  • Médiá
  • SITA
  • R. Vargu a Gajdošovú čaká náročný boj o olympiádu, zatiaľ sú na "štartovke" pre Tokio 2020

R. Vargu a Gajdošovú čaká náročný boj o olympiádu, zatiaľ sú na "štartovke" pre Tokio 2020

logo sita2017R. Vargu a Gajdošovú čaká náročný boj o olympiádu, zatiaľ sú na "štartovke" pre Tokio 2020

 

BRATISLAVA 4. apríla (SITA) - Slovenskí reprezentanti v triatlone Richard Varga a Romana Gajdošová sú takmer na konci prvého roka olympijského kvalifikačného cyklu, ktorý vyvrcholí 10. mája. Na základe rebríčka z úvodu apríla figurujú obaja športovci na "virtuálnej" štartovej listine pre Tokio 2020. Vo zvyšku aktuálnej sezóny však potrebujú zbierať body, aby si svoje postavenie udržali, resp. ešte vylepšili.

Varga absolvoval v úvodnom štvrťroku 2019 štyri štarty. Najlepší výsledok dosiahol na Svetovom pohári v juhoafrickom Kapskom Meste, kde obsadil desiate miesto. Štrnásty bol na podujatí rovnakej kategórie v novozélandskom New Plymouthe, 28. priečka mu patrila na SP v austrálskej Mooloolabe a 44. pozíciu obsadil na pretekoch World Triahtlon Series (WTS) v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. "Na sezónu som sa pripravoval na Kanárskych ostrovoch a strávil som tam dva mesiace. Boli tam dobré podmienky, dobré počasie, čo sa odzrkadlilo na výsledku v Kapskom Meste. Následne som dvanásť týždňov strávil cestovaním," povedal 30-ročný Bratislavčan na štvrtkovej tlačovej konferencii.

"Bohužiaľ, pred pretekmi v Abú Zabí som ochorel na päť dní, čo ovplyvnilo môj výkon. Vyplával som prvý, ale v druhom kole cyklistického úseku predo mnou spadol ruský pretekár a ja som musel dokončiť túto časť pretekov s poškodeným bicyklom. Potom som sa opäť cítil chorý, ale napokon sme pokračovali na ďalšie preteky v Austrálii. Z choroby som sa dostal, ale mali sme menej ako týždeň na prípravu. Nemal som potrebnú iskru. Ostatní boli lepšie pripravení na podmienky a v záverečnom behu ma predbehli. Na Novom Zélande sme mohli dobre zregenerovať, pripraviť sa na preteky a bolo z toho 14. miesto," pokračoval Varga, ktorý sa v nasledujúcich týždňoch bude pripravovať v domácich podmienkach.

Potom však najlepšieho slovenského triatlonistu súčasnosti čaká náročný program. "V druhej časti kvalifikácie bude potrebné zbierať body. Absolvujem viacero pretekov a následne sa pripojím k Romane Gajdošovej na sústredení v St. Moritzi. Potom ma čakajú rovnaké preteky ako ju. Ak dosiahnem kvalitné výsledky, nemal by som štartovať na ďalších podujatiach. Ak nie, tak sa podľa toho upraví môj program," dodal Varga.

Gajdošová má za sebou v prebiehajúcej sezóne tri štarty. Najlepší výsledok si pripísala na SP v New Plymouthe, kde ju klasifikovali na 21. mieste. Na pretekoch WTS v Abú Zabí finišovala 31. a na SP v Mooloolabe jej patril 39. stupienok. "V Abú Zabí bolo pre mňa 31. miesto príjemným prekvapením, dlho som bojovala s tými najlepšími a nebola som odrezaná vzadu. Podmienky v Mooloolabe mi príliš nesedeli, môjmu organizmu to nesadlo a v pretekoch som sa cítila zle. Pokazila som si ich zlým plávaním. Na Novom Zélande bola príprava lepšia aj vďaka priaznivejšiemu počasiu. Som vďačná za to, že sme mali dostatok času na adaptáciu. Prejavilo sa to aj v pretekoch, keďže som sa v cyklistickej časti držala v druhej skupine a dokončila som na 21. priečke, vďaka čomu som získala body do olympijskej kvalifikácie," vysvetlila košická rodáčka.

Aktuálne najlepšia slovenská triatlonistka by mohla byť prvou ženou spod Tatier, ktorá sa predstaví na olympiáde. V prvej časti kvalifikácie už má zapísaných sedem potrebných výsledkov, a tak sa sústredí na ďalšiu fázu boja o miestenky do Tokia. "Budem sa sústrediť na druhú časť kvalifikácie, ktorú by som mala odštartovať v Jokohame. Potom nasledujú ME v olympijskom triatlone, WTS v Leedsi a SP v Antverpách. Následne príde prípravné obdobie vo vysokohorskom prostredí v St. Moritzi a potom nás čakajú ťažké tri týždne, počas ktorých absolvujem štarty v olympijských triatlonoch v Tokiu, Karlových Varoch aj v Lausanne," objasnila svoj program Gajdošová.

Olympijská kvalifikácia v triatlone prebieha dva roky od mája 2018 do mája 2020. Do rebríčka sa každému športovcovi započíta dvanásť najlepších výsledkov, sedem z jedného a päť z druhého ľubovoľného roka. Na štart olympiády v Tokiu sa postaví 55 mužov a rovnaký počet žien. Každá krajina však môže vyslať do boja len troch svojich zástupcov. Do programu podujatia pod piatimi kruhmi pribudnú premiérovo aj štafety.

(SITA, ru;tl),123


World Triathlon 6

SOŠV logo 6

NSC logo miniSCP miniDukla logo mini

MŠVVŠ SR logo 170Prostriedky zo štátneho rozpočtu

na šport v roku 2021:

Bežné  transfery: 350 409 Eur