ZMENY V BOJI PROTI DOPINGU
V dňoch 15. až 18. novembra 2007 sa v španielskom Madride uskutočnila 3. konferenciaWADA - Svetovej antidopingovej agentúry
Ako poverený prezident Antidopingového výboru SR (od 26. júna 2007) som sa zúčastnil aj rokovaní, ktoré bezprostredne predchádzali rokovaniu WADA.
V pondelok, 12. 11. 2007 sa uskutočnilo zasadnutie Monitorovacej skupiny Rady Európy, v utorok 13. 11. 2007 sa uskutočnilo rokovanie CAHAMA (organizácia združujúca európske antidopingové výbory) a v stredu 14. 11. sa uskutočnilo rokovanie UNESCO – zástupcov krajín, ktoré ratifikovali dohovor (Konvenciu) o boji proti dopingu (doteraz iba 70 krajín!).
Najzávažnejšie rozhodnutia sa však prijímali až na rokovaní WADA. Od 1. januára 2009 sa celý svetový šport (slovenský tiež a samozrejme, že aj Slovenská triatlonová únia) bude riadiť novým antidopingovým kódexom. Pôvodný kódex bol upravený:
- predĺženie zákazu činnosti za prvý pozitívny dopingový test na látky anabolického charakteru z 2 na 4 roky v prípade "priťažujúcich okolností".
- nedostavenie sa na tri mimosúťažné dopingové testy alebo tri nesprávne údaje o pobyte športovca (prípadne kombinácia týchto dvoch udalostí) v priebehu 18 mesiacov sa bude posudzovať ako previnenie proti antidopingovým pravidlám.
- športovec môže požiadať o zredukovanie výšky trestu za dopingové previnenie v prípade, že bude pomáhať pri odhaľovaní dopingových podvodov iných športovcov, pomôže vyšetrovateľom odkryť väčšie dopingové siete, alebo dokáže, že zakázaný prípravok neslúžil na zvýšenie jeho výkonnosti.
- obdobie medzi analýzou A a B-vzorky sa skráti, športovec bude dočasne suspendovaný po pozitívnom výsledky A-vzorky.
- WADA sa môže proti rozhodnutiam národných antidopingových organizácií odvolať priamo na Športový arbitrážny súd (CAS).
- športové orgány urobia všetko preto, aby šampionáty získali krajiny, ktoré bojujú s dopingom a ratifikujú konvenciu UNESCO proti dopingu v športe do roku 2010. V prípade, že štáty neakceptujú pravidlá nového kódexu alebo sa nepripoja ku konvencii, nebudú mať zástupcov v orgánoch WADA.
V rámci rokovania WADA zasadala aj tzv. „Základná komisia“ (18 členov), ktorá rozhodla o voľbe nového prezidenta WADA – namiesto odstupujúceho Dicka Pounda bol zvolený austrálsky politik (narodený na Novom Zélande, obaja rodičia z Írska) John Joseph Fahey.
Tieto zmeny ovplyvnia aj monitorovanie športovcov. Bude sa od nich požadovať nie polročné vyplňovanie „Monitorovacieho formuláru“, ako to bolo doteraz, ale interval sa kráti na 1 až 3 mesiace. Antidopingový výbor SR už rozhodol o intervale 3 mesiacov, čiže reprezentanti SR budú musieť 4x v roku prostredníctvom spomenutého formulára informovať o svojom pobyte a o svojich aktivitách.
Jozef Jurášek