ZIMNÝ TRIATLON - HISTÓRIA ME
11. 03. 2012: Majstrovstvá Európy v zimnom triatlone v talianskom Carcofore (oficiálne vo Valsesii) boli už pätnáste v poradí. Je to dôvod na malé štatistické poobhliadnutie sa na prvých 15 ročníkov ME. Dôvodom je však aj skutočnosť, že Slovensko v 15-ročnej histórii ME zohralo dôležitú úlohu.Pri pohľade do štatistiky víťazov v elitných kategóriách konštatujeme, že iba desať krajín si doteraz rozdelilo 30 medailí. Pritom desiatou krajinou, ktorá získala zlatú medailu je Česko, ktoré ju získalo práve v Carcofore minulý týždeň vďaka Helene Erbenovej. Rusko svoju prvú zlatú medailu získalo ako deviata krajina minulý rok.
Jedinú zlatú medailu získalo Slovensko v roku 2004 vďaka Patrikovi Kurilovi. Patrik Kuril získal vo švajčiarskom Wildhause historicky prvú elitnú zlatú medailu pre Slovensko z ME. Patrik Kuril mal už síce vo svojej zbierke striebornú medailu z kategórie U23 z roku 2002, napriek tomu to pre mnohých bol veľký šok, pre nás ale obrovská radosť. Patrik mal pred sebou perspektívnu športovú budúcnosť. Plnohodnotne na ME štartoval však už len raz, v roku 2005, kde pri jarných podmienkach (sneh iba na bežkárskych tratiach) sa mu vôbec ako obhajcovi nedarilo (8. miesto). Neuveriteľná chyba organizátorov MTB pretekov, ktorých sa v rámci prípravy na zimnú sezónu 2006 zúčastnil, znamenala náraz vedúceho pretekára do nezdvihnutej kovovej rampy. Tým vedúcim pretekárom bol Patrik Kuril a len vďaka jeho duchaprítomnosti neprišlo k najhoršiemu. Odniesla si to „len jeho noha“, o ktorú síce vďaka trpezlivej liečbe neprišiel, no jej funkčnosť mala po vyliečení ďaleko k ideálu. Po dlhej liečbe sa ešte raz postavil na štart ME. V roku 2007 ukázal svoju obrovskú silu. Po behu viditeľne dopadajúc na jednu nohu nestačil na najlepšiu desiatku, no po cyklistickej časti dojazdil suverénne na čele! Ešte väčší problém ako na behu robila Patrikovi bežkárska časť. Nemožnosť odrážať sa jednou nohou pri korčuľovaní znamenalo prepad na 13. priečku a smutnú rozlúčku so zimným triatlonom... Obrovské nešťastie a smola nielen pre Patrika Kurila, ale pre celú Slovenskú triatlonovú úniu. Doteraz nás mohol tešiť svojimi výkonmi a výsledkami.
MEDAILISTI ME v zimnom triatlone
Pri pohľade na najúspešnejších v mužskej kategórii je vidieť, že vďaka zisku zlatej medaily z minulého týždňa sa Švéd Andreas Svanebo dostal do čela historicky najúspešnejších zimných triatlonistov. Získal 4 zlaté a dve strieborné medaily. Rovnaký počet zlatých má aj druhý v poradí Talian Paulo Riva, ktorý dominoval na prvých štyroch šampionátoch. Tretím najúspešnejším je Nór Arne Post, ktorý získal 1 zlatú a 3 strieborné medaily. Z uvedenej trojice je jediným aktívnym práve najúspešnejší pretekár. Patrik Kuril stále figuruje vysoko - s jednou zlatou medailou je na 5. až 9. mieste.
V ženskej kategórii suverénne vedie rebríček najúspešnejších na ME Nemka Sigrid Mütscheler, ktorá prvé úspechy žala pod dievčenským menom Lang. Získala rekordných 7 zlatých, 2 strieborné a 1 bronzovú medailu. Na druhom mieste Holanďanka Marianne Vlasveld s 3 zlatými a 4 striebornými medailami. Na treťom mieste je Nórka Borgild Lovset, ktorá ma vo svojej zbierke po jednej zlatej a striebornej medaily. Ako jediná však je ešte aktívna a svoju zbierku si ešte môže rozšíriť.
TABUĽKA MEDAILISTOV - individuálne medaily
Tabuľka krajín, ktoré boli v doterajšej 15 ročnej histórii schopné získať medailu nie je obsiahla. Iba 13 krajín získalo minimálne jednu medailu. Najúspešnejšou krajinou je Nemecko, ktoré získalo svoje medaily predovšetkým v prvých desiatich ročníkoch ME. Pričom za ostatné 4 roky nezískali ani jedinú medailu! Vo svojej zbierke Nemecko ma 8 zlatých 5 strieborných a 8 bronzových medailí. Nórsko je druhé so zbierkou medailí: 5 - 5 - 2. Tretie je Taliansko so ziskom: 5 - 1 - 4. Slovensko s jednou zlatou je na desiatom mieste.
TABUĽKA MEDAILISTOV - medaily krajín
Keďže Slovensko bolo mimoriadne aktívne aj v organizácii ME prinášame ešte jeden štatistický prehľad s dvomi tabuľkami. Prvá tabuľka obsahuje krajiny, ktoré v doterajšej histórii organizovali ME a druhá tabuľka obsahuje organizátorov už podľa konkrétnych miest. Iba 8 krajín a 12 miest organizovalo doterajších 15 ročníkov ME.
ORGANIZÁTORI - krajiny a miesta konania