SLOVENSKÝ TRIATLON - 25 rokov
21. 06. 2012: Slovenský organizovaný triatlon oslavuje prvých 25 rokov organizovaného triatlonu na Slovensku. Pred 25 rokmi (18. júna 1988) sa v jednom z bratislavských hotelov uskutočnila ustanovujúca konferencia Slovenskej triatlonovej únie (Výboru zväzu triatlonu pri SÚV ČSZTV). Po tejto sezóne si pripomenieme prvých 25 sezón organizovaného triatlonu.
Oslava 25 rokov organizovaného triatlonu na Slovensku sa uskutoční až po sezóne. Koncom roka sa uskutoční vyhlásenie sezóny 2012, oslava 25 rokov STÚ a následne aj Konferencia STÚ.
Ako k založeniu prišlo a kto sa o založenie zaslúžil?
Z pripravovanej knihy o histórii slovenského triatlonu (ale nielen slovenského):
„Aktivitu so založením strešného orgánu v rýchlo sa rozvíjajúcom športe železných mužov, ktorý však v roku 1987 už niesol názov TRIATLON, začali vyvíjať Fedor a Ján Martiš. Bratia Martišovci koncom júna 1987 iniciovali vytvorenie štvorčlennej skupiny zloženej z organizátora jedného z existujúcich pretekov - Jozefa Juráška (triatlon v Senci) a novinára, ktorý sa profesne venoval hnutiu železných mužov - Zdenka Kovářa (Bratislava). O niečo neskôr sa s touto myšlienkou začali zaoberať aj Peter Mariassy s Jozefom Vargom, organizátori triatlonu na Zlatých pieskoch.
Obidve skupiny oslovili SÚV ČSZTV približne v rovnakom čase, pričom vzniklo medzi nimi dosť výrazné ”pnutie”. Problém, ktorá skupina bude riadiť slovenský triatlon, bol riešený na pôde SÚV ČSZTV. Alexander Déneš, vedúci oddelenia športov II. na SÚV ČSZTV rokoval s obidvomi skupinami a nakoniec rozhodol v prospech skupiny okolo bratov Martišovcov. Bolo to predovšetkým vďaka komplexnejšie prepracovanej vízii napredovania existencie samostatného športového zväzu.
Štvorica Fedor Martiš, Ján Martiš, Jozef Jurášek a Zdeněk Kovář, doplnená už aj o Vladislava Baláža z Prešova koncom roka 1987 iniciovala vznik tzv. Prípravného výboru pre ustanovenie Výboru zväzu triatlonu SÚV ČSZTV. Začiatkom roka 1988 sa uskutočnilo niekoľko zasadnutí na pôde SÚV ČSZTV a aj vďaka Fedorovi Martišovi, pracovníkovi SÚV ČSZTV, prípravy ustanovujúcej konferencie šli veľmi rýchlo.
Prípravný výbor od novembra 1987 až do júna 1988 pracoval v zložení:
Vladislav Baláž Prešov
Peter Glasnák Čadca
Jozef Jurášek Bratislava
Zdeněk Kovář Bratislava
Fedor Martiš Bratislava
Ján Martiš Bratislava
Jozef Procházka Nové Zámky
V úzkej spolupráci so SÚV ČSZTV Prípravný výbor pripravil ustanovujúcu konferenciu Výboru zväzu triatlonu (skratka VZTt). Uskutočnila sa dňa 18. júna 1988 v bratislavskom hoteli – Junior hotel CKM Sputnik. Na čelo bolo zvolené sedemčlenné predsedníctvo. Toto bolo totožné so zložením prípravného výboru. Za oficiálny názov bol prijatý názov „Výbor zväzu triatlonu pri SÚV ČSZTV“ (ďalej „Výbor“).
Volené orgány:
V zmysle schválených Stanov boli zvolené najvyššie orgány „Výboru“. Zvolené bolo dvojstupňové riadenie „Výboru“ - Plénum, Predsedníctvo, predseda, ako aj Kontrolno-revízna komisia.
Plénum Výboru zväzu triatlonu pri SÚV ČSZTV
17 členné Plénum „Výboru“ (predseda a 16 členov) a zároveň aj predsedovia jednotlivých komisií:
Ján Martiš Bratislava predseda;
Vladislav Baláž Prešov;
Igor Blaško Partizánske;
Milan Džugan Trstená;
Július Eisele Stará Turá;
Vladimír Falát Košice;
Peter Glasnák Čadca (predseda ŠTK);
Jozef Jurášek Bratislava (predseda organizačnej komisie);
Juraj Kalafus Košice;
Zdeněk Kovář Bratislava (predseda politickovýchovnej a propagačnej komisie);
Zora Manasová Piešťany;
Peter Mariássy Bratislava (predseda rozhodcovskej komisie);
Fedor Martiš Bratislava;
Tibor Méhes Dunajská Streda;
Jozef Procházka Nové Zámky;
Pavol Skovajsa Bratislava;
Miroslav Tkáč Bratislava (predseda zdravotnej komisie).
7 členné Predsedníctvo „Výboru“:
Vladislav Baláž Prešov;
Peter Glasnák Čadca;
Jozef Jurášek Bratislava;
Zdeněk Kovář Bratislava (neskôr Košice);
Ján Martiš Bratislava;
Fedor Martiš Bratislava;
Jozef Procházka Nové Zámky.
Predseda „Výboru“:
Prvým predsedom sa stal Ján Martiš.
Zároveň bol zvolený aj prvý kontrolný orgán - Kontrolno-revízna komisia (ďalej KRK).
3 členná KRK:
Jozef Sopúch Bratislava (predseda);
Pavol Brunovský Bratislava;
Štefan Hamara Partizánske“