P. Kuril - 1. Slovák s titulom

kuril.tit.45-_kopia28. 02. 2017

Patrik Kuril

 
Najúspešnejším zimným triatlonistom Slovenska aj z pohľadu reprezentácie, aj z pohľadu počtu získaných medailí z M-SR je Patrik Kuril. Pre mladých triatlonistov pravdepodobne úplne neznámy športovec.
Patrik Kuril patril medzi  najtalentovanejších športovcov STÚ. Nebyť jedného nezodpovedného organizátora pretekov nahorských bicykloch by nám Patrik stále robil radosť z dosahovaných výsledkov. Po tragickom páde na bicykli (nedvihnutá kovová rampa a smola vedúceho pretekára) sa po zotavení pokúsil aj návrat k zimnému triatlonu. 
Patrik Kuril v roku 2004 získal prekvapujúco elitný titul majstra Európy v zimnom triatlone. Vo švajčiarskom Wildhause v roku 2004 získal pre slovenský triatlon prvú elitnú zlatú medailu. V roku 2005 bol jasne najrýchlejším aj na MS v zimnom triatlone, ale z dôvodu technických problémov na bicykli stratil až 2 minúty. Napriek tomu v cieli ho od bronzu delilo iba pár sekúnd a ďaleko nebolo ani zlato.

V lete 2005 ale došlo k nešťastiu na pretekoch horských bicyklov. Po nezavinenom páde sa Patrik rok zdravotne dával do poriadku. Pokúsil sa aj o návrat, získal dva domáce tituly, ale jeho vysoké reprezentačné ambície limitovali jeho zdravotné problémy. O nohu síce nakoniec neprišiel, ostala ale v kotníku nehybná. Štartoval ešte raz aj na ME aj na MS, ale bez výraznejšieho úspechu. Na ME však šokoval súperov aj funkcionárov. Výrazne krívajúci po behu dobehol na čelo s cca 2 minútovou stratou. Po bicykli však do depa dojazdil suverénne prvý! Bežky boli pre neho ešte problémovejšie a  súperiť so zdravými športovcami rovnocenne nemohol. Z Patrika sa stal parašportovec a úspešný!

Prvý obrovský úspech ako parašportovec získal v roku 2015, keď sa stal cyklistickým majstrom sveta. V roku 2016 v Riu na paralympiáde získal bronzovú medailu v cyklistickej časovke.  

Linky na jeho najväčšie úspechy ako parašportovca:

Patrik Kuril majstrom sveta v paracyklistike


Metelka získal zlato Kuril bronz

 


World Triathlon 6

SOŠV logo 6

NSC logo miniSCP miniDukla logo mini

MŠVVŠ SR logo 170Prostriedky zo štátneho rozpočtu

na šport v roku 2021:

Bežné  transfery: 350 409 Eur