PARALYMPIJSKÉ: SPV má za sebou dvadsať úspešných rokov
SPV si za 20 rokov vypracoval doma i vo svete významné postavenie
BRATISLAVA 3. februára (SITA) - Slovenský paralympijský výbor, ktorý v týchto dňoch oslavuje 20 rokov od svojho vzniku, má doma i vo svete významné postavenie. Za dobu svojej existencie sa
vypracoval na organizáciu, ktorá sa venuje nielen športovej reprezentácii Slovenska, ale aj sociálnemu a ekonomickému rozmeru. Za dvadsať rokov sa slovenskí paralympionici zúčastnili na jedenástich paralympijských hrách (6 zimných, 5 letných), získali na nich 92 medailí, z toho 23 zlatých.
"Paralympiády sú špičkou ľadovca. Pri spätnom pohľade do histórie musím povedať, že som hrdý na slovenských paralympionikov z pohľadu výsledkov i toho, kam sa dostalo naše hnutie. Momentálne je SPV jedným z najväčších občianskych združení v Slovenskej republike. Plní úlohu nielen športovej reprezentácie, ale má aj sociálny rozmer," uviedol predseda SPV Ján Riapoš, ktorý je šéfom organizácie od roku 2003.
SPV vznikol 31. januára 1995 z iniciatívy štyroch zväzov zdravotne znevýhodnených športovcov - Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov, Sekcie nevidiacich a slabozrakých športovcov Slovenska, Slovenského zväzu športovcov s mentálnym postihnutím a Slovenského zväzu nepočujúcich športovcov. SPV je uznaným členom Medzinárodného paralympijského výboru a Európskeho paralympijského výboru. Na Slovensku sa športovci so zdravotným znevýhodnením venujú atletike, basketbalu na vozíku, boccii, cyklistike, goalballu, jazdectvu, lukostreľbe, plávaniu, stolnému tenisu, streľbe, šermu, tenisu na vozíku, triatlonu, veslovaniu, volejbalu, tlaku na lavičke, bežeckému lyžovaniu, biatlonu, curlingu na vozíku, hokeju na sánkach, parasnoubordingu a zjazdovému lyžovaniu.
Slováci patria vo viacerých športoch k svetovej špičke. Dokazujú to aj výsledky na podujatiach v roku 2014. "Prakticky ani z jedného podujatia s našou účasťou sme sa nevracali bez medaily," upozornil generálny sekretár SPV Samuel Roško a doplnil: "V zimných športoch patria Slováci k svetovej špičke, čo sme potvrdili aj na paralympijských hrách v Soči. Výsledok síce nie je totožný s rokom 2010 a Vancouverom, ale je pre nás veľkým úspechom. Konkurencia sa z roka na rok zvyšuje a je stále ťažšie obhajovať postavenia v rebríčkoch. O to viac nás teší, že v Soči hrali trikrát slovenskú hymnu."
V roku 2015 čaká na slovenských paralympionikov viacero vrcholných medzinárodných podujatí. Zároveň sa budú snažiť kvalifikovať aj na paralympijské hry 2016 do Ria de Janeiro (7. - 18. septembra). Slovensko by mohlo byť v Brazílii zastúpené v jedenástich z 22 športov, reprezentovať by mohlo 38 športovcov a jeden navádzač. "Veľmi sa tešíme do Ria. Našich športovcov to motivuje do tvrdej športovej práce, aby sa mohli zúčastniť na paralympijských hrách. Najväčšie nádeje vkladáme do našich športov, ktoré nosili aj v minulosti medaily - stolného tenisu, atletiky, cyklistiky, lukostreľby a streľby," uvádza Samuel Roško. Vrcholom domáceho športového kalendára je turnaj Slovakia Open 2015 v stolnom tenise, ktorý sa uskutoční od 12. do 17. mája v Bratislave.
Stalo sa už pravidlom, že SPV vydáva k paralympijským hrám pamätnice. V závere minulého roka uzrela svetlo sveta najnovšia k ZPH 2014 v Soči. Na 192 stranách približuje dianie priamo v ruskom čiernomorskom letovisku. "Nie je predajná, slúži ako motivačná kniha v rehabilitačných centrách. Veríme, že aj vďaka nej sa dostanú k športu ďalší zdravotne znevýhodnení," doplnil Ján Riapoš.