Jurášek novým členom ...

logo_sita13019. 04. 2015


 

Jurášek novým členom VV SOV - súhrn

 

Pôvodná správa rozšírená o zoznam laureátov výročných trofejí SOV a ocenených funkcionárov športových zväzov a iných organizácií.
 


BRATISLAVA 18. apríla (SITA) - Novým členom výkonného výboru Slovenského olympijského výboru (VV SOV) sa namiesto bývalej

šéfky Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) Jany Gantnerovej sa stal prezident Slovenskej triatlonovej únie (STU) Jozef Jurášek. Rozhodli o tom delegáti 48. valného zhromaždenia SOV v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton v 2. kole hlasovania. Na voľbách sa zúčastnilo 62 delegátov zo 76 pozvaných.

 

Nový člen VV SOV Jurášek získal v 2. kole 50 hlasov, jeho protikandidát Pavel Bagin, prezident Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA), 34 hlasov. Dvaja delegáti sa hlasovania zdržali (odovzdali nevyplnený hlasovací lístok). O post člena VV SOV sa uchádzali piati kandidáti - výlučne prezidenti či predsedovia športových zväzov. V 1. kole volieb dostal František Repka (lyžovanie) 7, Peter Privara (cyklistika) 18, Irena Adámková (plávanie) 8, Pavel Bagin (basketbal) 20 a Jozef Jurášek (triatlon) 31 hlasov. Štyria sa hlasovania zdržali.


Delegáti VZ SOV na sobotňajšom rokovaní ďalej schválili správu o hospodárení SOV na rok 2014, návrh rozpočtu na rok 2015, ako aj správu nezávislého auditora o hospodárení SOV za uplynulý kalendárny rok. Podľa predložených dokumentov SOV hospodári s vyrovnaným takmer dvojmiliónovým rozpočtom rozpočtom(1 783 031 eur) aj preto, lebo takmer polovicu financií pre potreby športového oddelenia dokáže zabezpečiť z vlastných zdrojov. Percentuálny pomer vlastných financií a štátnych dotácii je 53:47. Najväčšiu zásluhu na tom má Slovenská olympijská marketingová (SOM), a. s. a príspevky z Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Najväčšiu sumu z plánovaného rozpočtu SOV na rok 2015, ktorý bude vo výške 1 993 430 eur na financovanie štátnej športovej reprezentácie spotrebuje účasť Slovenska na I. európskych hrách v Baku (12. - 28. júna), kam SOV chystá 260- člennú výpravu, v ktorej bude 178 športovcov. Jej vedúcim bude Branislav Delej, ktorý na VZ SOV predstavil už 9. apríla 2015 schválenú nomináciu.

"Bude to prvé podujatie tohto druhu v histórii Európy, takže málokto si vie predstaviť výkonnostnú úroveň športovcov, ktorí sa stretnú v Baku od 12. do 28. júna. Najväčšia časť našej výpravy bude v dejisku EH 2015 19. júna, keď budú prebiehať súťaže v atletike," reagoval na otázku agentúry SITA Branislav Delej a pokračoval: "Vzhľadom na to, že účastníci EH budú do dejiska postupne nie iba prichádzať, ale priebežne aj odchádzať (organizátori EH chcú, aby športovci boli v v Baku tri dni pred vlastnou súťažou a dva dni po jej skončení, pozn.), chystáme najväčšiu logistickú akciu v dejinách SOV. Mimoriadne náročný bude najmä proces akreditácie a zabezpečenia ubytovania v Baku, kde máme pre Slovensko rezervovaných 160 lôžok. Preto chceme apelovať na všetky športové zväzy, ktorých zástupcovia budú súťažiť v Baku, aby k podujatiu pristupovali veľmi zodpovedne."

Okrem posledných informácii o EH v Baku sa delegáti VZ SOV zoznámili aj s hodnotením zimného EYOF-u 2015 vo Vorarlbersku a Lichtenštajnsku, ako aj s prípravami na letný EYOF 2015 v gruzínskom Tbilisi. Predseda štábu SOV pre II. zimné olympijské hry mládeže 2016 v Lillehammeri Jozef Gönci priblížil prítomným aktuálny stav príprav okolo tvorby výpravy mladých športovcov SR na spomínané podujatie.

V súvislosti s históriou Európskych olympijských festivalov mládeže (EYOF) sa 18. apríl 2015 stal významným dňom aj pre Slovensko. Plénum SOV totiž schválilo kandidatúru Košíc pre letný EYOF 2021. Košičania už 1. augusta totiž musí poslať vedeniu Európskych olympijských výborov (EOV) kandidačný list, v ktorom budú prezentovať svoj záujem o pridelenie mládežníckeho olympijského festivalu.

"Iniciatíva vyšla z košickej radnice, ktorá sa nedávno na nás obrátila s prosbou o podporu zámeru získať v roku 2016 titul Európske mesto športu," uviedol predseda SOV František Chmelár a pokračoval: "Pôvodne sme uvažovali, že vo Vysokých Tatrách zorganizujeme zimný EYOF, ale keďže v regióne Vysokých Tatier nám momentálne chýbajú perspektívni organizátori, ktorí by sa úspešne zhostili tejto náročnej úlohy, rozhodli sme sa podporiť kandidatúru Košíc o letný festival mládeže 2021. Košice majú už teraz vyhovujúce športoviská pre multišportovú akciu tohto druhu. Ak v blízkej budúcnosti dobudujú niektoré rozostavané objekty, nevidíme dôvod, aby sa veľké podujatie pre mladých olympionikov nemohlo konať práve v tomto meste."


Súčasťou sobotňajšieho rokovania slovenských olympionikov bolo aj odovzdanie výročných trofejí SOV a ocenení za dlhoročnú prácu v prospech olympizmu a olympijských myšlienok. Trofejou SOV za prínos olympijského hnutia a prehlbovaní jeho vplyvu na šport, kultúru, výchovu a spoločnosť ocenili Medzinárodný maratón mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším maratón v Európe a tretím najstarším na svete. Minulý rok oslávil 90 rokov svojho vzniku a s výnimkou jedného ročníka je najtradičnejším športovým podujatím v SR s vysokým medzinárodným kreditom.

 

Cenu Matyldy Pálfyovej za športové výsledky, aktivitu v športe a v olympijskom hnutí získala dvojnásobná víťazka ZOH v biatlone a najúspešnejšia žena v slovenskej olympijskej histórii Anastasia Kuzminová. Ďalšia trofej - Cena Pavla Schmidta za najhodnotnejší individuálny výkon roka patrí Erikovi Vlčekovi a Jurajovi Tarrovi za dvojnásobný triumf na MS v rýchlostnej kanoistike v Moskve v K2 na 500 a 1000 m. Cenu Ondreja Nepelu pre mladého športovca do 23 rokov, u ktorého sa prejavila športová perspektíva, prisúdili atlétke Michaele Peškovej, striebornej prekážkarke na olympijských hrách mládeže v čínskom Nankingu. Hlavnému trénerovi všetkých mládežníckych kategórii SZĽH Ernestovi Bokrošovi udelili Cenu Jána Zacharu za doterajšie prenikavé úspechy v práci s mládežou, najmä za senzačnú bronzovú medailu z MS hráčov do 20 rokov, ktorú mladí Slováci vybojovali na prelome rokov 2014 a 2015 v Kanade.


Výročné ocenenia SOV za rok 2014:
Trofej SOV: Medzinárodný maratón mieru (MMM) Košice
Cena Vladimíra Černušáka: Igor Machajdík
Cena Matyldy Pálfyovej: Anastasia Kuzminová
Cena Pavla Schmidta: Erik Vlček, Juraj Tarr
Cena Ondreja Nepelu: Michaela Pešková
Cena Jána Zacharu: Ernest Bokroš
Cena Mira Procházku: Stanislav Dutka
Cena Ladislava Chudíka: Mojmír Vychodil
Cena Jána Mráza: Benjamín Leitner
Cena Vincenta Lafka - Olympijský klub roka: Olympijský klub Spišská Nová Ves
Cena Pavla Demitru: Zuzana Žirková
Cena Bohumila Goliana: Družstvo hokejistov SR do 20 rokov
Cena Jána Popluhára: Ivan Čierny
Vyznamenania SOV za rok 2014:
Zlatý odznak SOV: Viera Bebčáková, Juraj Benčík, Tibor Soós
Strieborný odznak SOV: Milan Kručay, Boris Lukášik, Ladislav Petrovič, Miroslav Rehák, Vladimír Revický, Štefan Šlachta

Bronzový odznak SOV: Jozef Barmoš, Peter Burgár, Nadežda Česalová, Ján Gregor st., Štefan Korpa, Alexandrer Lilge, Rastislav Mezovský, Henrich Pelikán, Peter Schlank
Plaketa SOV: Vladimír Cibák, Oľga Hajmássyová, Miroslav Holienka, Zuzana Jakabová, Ľubomír Kalečík, Juraj Szunyog, Tatiana Švecová, Jozef Tománek st.
Čestné uznanie SOV: Andrea Demáčeková, Štefan Dzurovčák, Ladislav Graban, Peter Kittan, Pavol Palša, Vladimír Povoda, Kristína Šubjaková

 

(SITA, sz;lb),123


World Triathlon 6

SOŠV logo 6

NSC logo miniSCP miniDukla logo mini

MŠVVŠ SR logo 170Prostriedky zo štátneho rozpočtu

na šport v roku 2021:

Bežné  transfery: 350 409 Eur